Ders kitaplarının düşündürdükleri- Adem Duran

  • 0

Ders kitaplarının düşündürdükleri- Adem Duran

Kategori : REHBERLİK YAZILARI

Eğitim danışmanımız Adem Duran Bey, “Ders kitaplarının düşündürdükleri” isimli makalesi ile… 

Eğitim danışmanımız Adem Duran Bey, “Ders kitaplarının düşündürdükleri” isimli makalesi ile ilim öğrenmenin asıl amacını, mevcut sistemde bu amaca ulaşmak için uygulanan yanlış metotları ve netice olarak başarısız oluşumuzun nedenlerini ortaya koyan güzel bir makale kaleme almıştır:

Şimdi bir örnek verelim; Ortaokul 6.sınıf ders kitabından, ünite “hücre yapısı ve hücre organelleri” bu bir ünite konu tamamen ezberleme üzerine dayalı ve soyut kavramlardan oluşuyor.

Bu ünitede geçen kavramlar; hücre çeperi, hücre zarı, sitoplazma, çekirdek, kloroplast, golgi aygıtı, ribozom, sentrozom, mitokondri, doku, organ, organizma, sistem, hayvan hücresinin özellikleri, bitki hücresinin özellikleri, koful, vs ve bunların tanımları, görevleri.

Bu konuları lisede biyoloji okuyan ve soyut düşünme becerisi olan öğrencilerin kavraması bile çok zorken, Biyoloji (30 Soru) aday sayısı; 261.003 ortalaması 10,69, tüm adaylarda ise 10.13 ( ÖSYM 2017) sonuç ortada iken bu konular 11-12 yaşındaki bir çocuğa nasıl öğretilir.  Bu yaşın öğrenme özelliklerine bu konular ne kadar uygun? Tamamen ezberden oluşan, çocukları dersten, öğretmenden, fen bilimlerinden nefret ettiren bir uygulama olması düşündürücü değil mi?

Makalenin tamamına, ayrıca Adem Duran’ın kaleme aldığı diğer makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…